Wigry


Wybierasz się w podróż na Mazury? Nie zapomnij odwiedzić Wigry. Co to jest i dlaczego akurat ta atrakcja turystyczna jest warta obejrzenia? Sprawdź w dalszych częściach niniejszego tekstu. A zatem, przejdźmy do charakterystyki Wigry od podszewki.
Wigry to miejsce znajdujące się na obszarze bardzo blisko sąsiadującej z Mazurami Suwalszczyzny. W głównej mierze warto jest się wybrać w teren Wigierskiego Parku Narodowego, który posiada przepiękny klasztor Kamedułów. Niesamowity jest już nie tylko sam budynek, ale także znajdujący się wokoło krajobraz – malownicze widoki ze wzgórza przyciągają turystów chcących otaczać się pięknem przyrody naturalnej, niezmąconej przez człowieka. Co więcej, opisywany klasztor Kamedułów zlokalizowany został na wzgórzu rozciągającym się tuz przy jeziorze Wigry. Warto wspomnieć, że ten teren był ukształtowany już stulecia temu, jeszcze w czasie sprawowania tam rządów przez uczestniczącego w bitwie pod Grunwaldem księcia Witolda.

W tym czasie skonstruowano także pierwszy dwór typowo myśliwski, który zaś został rozbudowany w dużym stopniu za czasów Władysława IV. Musimy wspomnieć, że Wigry słynęły zwłaszcza z tego, że w tych okolicach uwielbiał przebywać władca, bowiem organizowano tam polowania. Był tam zarówno Władysław Jagiełło jak także Zygmunt August. Wystarczyło kilkadziesiąt lat do tego, aby po przejęciu dworu przez Jana Kazimierza, stał się on nie tylko pałacem, ale i klasztorem, a niewiele później całą wyspą pełną różnorodnych zabudowań. W okolicy występowały także przepiękne jeziora oraz stacjonowali tam zakonnicy kontemplacyjni.
Artykuł dzięki: