Gierłoż – co tam zwiedzać?


Wybierając się na wczasy do Polski, z pewnością warto odwiedzić malownicze Mazury, które od zawsze kuszą rozległe grono turystów chcących wypocząć, ale także poobcować z wszechotaczającą nas przyrodą. Mazury niewątpliwie są w tym zakresie wypoczynku wakacyjnego niezastąpione i gwarantują maksimum satysfakcji. Warto wspomnieć podczas charakterystyki urlopowania na Mazurach o jednej, zapomnianej, a może przez wielu zupełnie jeszcze nieodkrytej miejscowości, jaką jest Gierłoż. Co takiego ciekawego jest tam do zobaczenia poza oczywiście przepięknymi krajobrazami? Więcej w dalszych fragmentach niniejszego poradnika wirtualnego poświęconego w całości nieskazitelnym Mazurom.
I tak, warto na wstępie wspomnieć o tym, że to właśnie na terenie Gierłoży znajduje się dawna siedziba stacjonowania Hitlera. Wielu turystów z czystej ciekawości, jak również prawdziwych miłośników historii przybywa w ten rejon Mazur, aby zobaczyć zachowane po dziś dzień resztki niegdyś funkcjonującego sprawnie obiektu. Musimy zatem stwierdzić, że na terenie kontynentu europejskiego występuje parę kwater głównych hitlerowskich, z czego wiele tak jak przykładowo powszechnie znany Wilczy Szaniec zlokalizowane były na uboczu.

W ten sposób nie było dawniej trudności z tym, aby schron stosownie ukryć, by stał się on niewidzialny dla rywali z placu boju. W przypadku Gierłoży było dokładnie tak samo. Ze względu na takie a nie inne ukształtowanie terenu, placówka Hitlera była znakomicie zamaskowana i niewidoczna nawet z lotu ptaka. Nie można było do niej dostać się również lądem, bowiem dostęp był mocno utrudniony przez gęsto porastająca ten obszar roślinność.
Artykuł dzięki: rękawice nitrylowe