Nazwa miejscowości Grunwald ewidentnie każdemu z nas kojarzy się stricte z historycznym terenem pamiętnej bitwy, która uchwycona została na wybitnym dziele sztuki równie wybitnego artysty jakim był Jan Matejko oraz której datę uczył się na lekcji historii każdy z nas w okresie swego dzieciństwa. Coosiedle domów pod warszawą takiego natomiast teren Grunwaldu ma do zaproponowania na chwilę obecną? Sprawdź to w naszym niniejszym poradniku wirtualnym, który przygotowaliśmy dla zwolenników turystyki po Mazurach.
A zatem, przejdźmy do konkretów – co ma w sobie Grunwald czego nie mają inne miejscowości również o wartościach czysto historycznych? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Grunwald znajduje się na południowych krańcach gminy noszącej dokładnie tą samą nazwę. Co więcej, są tam także Pola Grunwaldzkie jakie stanowią cenną pozostałość po dawnej bitwie i należą one do Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz stanowią Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Dla zapominalskich, to walki pod Grunwaldem doszło w dniu dokładnie piętnastego lipca 1410 roku. To była wówczas i ogólnie w całej historii, jedna z największych bitew jakie w ogóle miały miejsce, jeżeli chodzi o zmagania Polaków oraz Krzyżaków. Uczestniczyło w niej ponad dwadzieścia jeden tysięcy walczących.

Na czele wojsk krzyżackich stanął Ulrich von Jungingen. Z kolei po przeciwnej stronie wystąpili nie tylko Polacy, ale także zjednoczone wojska – litewskie, ruskie oraz czeskie. Łącznie było ich ponad dwadzieścia dziewięć tysięcy, ale mimo liczebnej przewagi, to właśnie Polacy i ich towarzysze byli słabsi i gorzej uzbrojeni niż Krzyżacy. Na czele naszych oddziałów stanął Władysław Jagiełło oraz Witold.

Artykuł dzięki: ile zniżki oc