Piramida w Rapie


Rapa to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznych niewielkich miejscowości zlokalizowanych na terenie naszych malowniczych polskich Mazur. Okazuje się ona popularna z nietuzinkową sprawą, a mianowicie znajduje się tam niepospolita piramida będąca grobowcem rodzinny Farenheit.
W miejscowości tej występują także Banie Mazurskie. Rapa jest tuż przy polskiej granicy z Rosją, a ściślej w rejonie obwodu kaliningradzkiego. Jaka była historia, która rozsławiła Rapę? Więcej w dalszych częściach niniejszego poradnika. Zachęcamy do poczytania wszystkich zainteresowanych.
Wspomniana we wstępie rodzina Farenheitów zasłynęła mniej więcej w osiemnastym stuleciu, kiedy to ówczesna wioska Angerapp została przez nich wykupiona. Ściślej rzecz biorąc, miało to miejsce mniej więcej w pierwszej połowie osiemnastego stulecia.

Nazwa tejże miejscowości wzięła się od Christopha von Rapa. Po wykupieniu wymienionej powyżej wsi, niewiele później wybudowany został pałac neoklasycystyczny, który zlokalizowany został dokładnie na terenie Bejnun. Jego właściciele byli oświeconymi intelektualistami, dobrze wykształconymi i ludźmi światłymi. Często odbywali zagraniczne podróże po cały kontynencie europejskim, co pozwoliło im na zaobserwowanie naprawdę rozmaitych jak na owe czasy rozwiązań, które z czasem, dysponując dużym majątkiem, zaczęli wprowadzać do swej miejscowości, a w szczególności do posiadłości, która wówczas zajmowali. Ich celem było w pewnym momencie zbudowanie nietuzinkowego rodzinnego grobowca pełniącego funkcję rodzinnej mogiły takiej, jakie są typowe dla starożytnych Egipcjan. I faktycznie się im to udało – stworzyli wielka konstrukcję prezentującą się niemal do złudzenia identycznie jak piramida Egipcjan, pozwalającą na przybliżenie, czym jest tak zwane życie po życiu, w której dawniej wierzono.
Artykuł dzięki: velox spray